1 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: planowanie ciąży, dni płodne, owulacja
1 tydzień ciąży
1 tydzień ciąży – ale ty nawet nie bierzesz pod uwagę, że w niej jesteś. Dlaczego? Bo pierwszy tydzień ciąży to – paradoksalnie – końcówka miesiączki, która właśnie trwa lub jesteś w ostatniej jej fazie. Jeśli jednak masz w planach ciążę lub się o nią do tej pory starałaś, ale bezskutecznie – zapewne obmyślasz, ile dni musi minąć do tych płodnych i samej owulacji.
Rozpoczynasz starania o ciążę – więc 1 tydzień ciąży jest tak naprawdę dla Ciebie bardzo ważny. By być pewną, że dobrze obliczasz swoje dni płodne oraz masz w danym cyklu owulację, możesz zaopatrzyć się w testy owulacyjne – najlepiej takie, które dają gwarancję – do nich zdaniem wielu kobiet zaliczają się cyfrowe testy owulacyjne. Dlaczego – możesz poczytać TUTAJ.
Test testu owulacyjnego, który określa 2 najbardziej płodne dni w całym cyklu.
KALKULATOR DNI PŁODNYCH – SPRAWDŹ, KIEDY MASZ DNI PŁODNE
1 tydzień ciąży – o czym pamiętać
Przede wszystkim – zapamiętaj datę miesiączki. Zapyta cię o nią ginekolog, gdy pójdziesz na wizytę kilka tygodni później po pozytywnym teście ciążowym. To data ostatniej miesiączki posłuży do obliczenia wieku ciąży oraz planowanego terminu porodu.
Już teraz pamiętaj, że w pierwszym tygodniu ciąży musisz zadbać o ważne dla płodności sprawy. Dbaj o siebie – zacznij suplementować kwas foliowy, nie jedz byle czego – twoja dieta będzie miała znaczenie i duży wpływ na powodzenie poczęcia.
SUPLEMENTY POPRAWIAJĄCE PŁODNOŚĆ: FAKTY I MITY
Co jeść, by zajść w ciążę? Przede wszystkim jedz produkty nieprzetworzone, warzywa, owoce, ryby, pełnotłusty nabiał. Unikaj kofeiny, tłuszczów trans, cukru, prostych węglowodanów. O tym, co jeść, a czego unikać w pierwszym tygodniu ciąży przeczytasz TUTAJ.
1 tydzień ciąży – przygotowanie do ciąży jest bardzo ważne
Już na tym etapie nie pij lub spróbuj ograniczyć alkohol, a jeśli palisz, rzucić palenie. Pierwsze dni życia płodu są bardzo ważne. To właśnie teraz jest czas kształtowania się narządów wewnętrznych – w tym układu nerwowego. Pomimo że używki w tym czasie nie szkodzą bezpośrednio dziecku – dołóż wszelkich starań, aby odpowiednio wcześnie oczyścić organizm z pozostałości wszelkich toksyn.
Na tym między innymi polega planowanie ciąży – i przygotowanie organizmu do tego, aby stanowił dla płodu właściwe i bezpieczne miejsce na rozwój.
1 tydzień ciąży – WARTO WIEDZIEĆ:
Zapłodnienie nie jest początkiem ciąży. Wiek ciąży liczy się już znacznie wcześniej, bo od daty ostatniej miesiączki. Na tej podstawie można też obliczyć termin porodu. Badanie USG może jednak wskazać na inny termin, ale różnice nie powinny być duże. Obie metody obliczania daty porodu raczej się uzupełniają, pozostawiając i tak margines kilku dni przesunięcia. W trakcie ciąży termin porodu może zmieniać się kilka razu – będzie to zależało od rozwoju dziecka.
1 tydzień ciąży: JAK WYLICZYĆ WIEK CIĄŻY
Nie jest to skomplikowane – jeśli termin ostatniej miesiączki wypadł np. we wtorek 5 listopada, kobieta według tych obliczeń będzie rodzić też we wtorek, dokładnie 40 tygodni od tej daty.
KALKULATOR CIĄŻY: Sprawdź, kiedy urodzisz
1 tydzień ciąży: badania, które musisz zrobić
Podstawowe badania wykonywane z krwi i moczu pozwolą ocenić ogólną kondycję organizmu i co ważniejsze uniknąć komplikacji, a nawet utracie ciąży.
Oto podstawowa lista badań przed ciążą:
1. Morfologia krwi
Określa ilości i jakości składników krwi. To bardzo ważne badanie wykrywające anemię (niedokrwistość), która może utrudniać zajście w ciążę. Umożliwia także wykrycie stanów zapalnych w organizmie i zaburzeń krzepliwości krwi.
2. Badanie ogólne moczu
Dzięki niemu dowiesz się, czy w Twoim organizmie i układzie moczowym nie ma infekcji, które w czasie ciąży mogą być bardzo niebezpieczne – mogą spowodować nawet utratę ciąży!
3. Badanie grupy krwi
Wykonywane u obojga partnerów w celu wykrycia konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny występuje, gdy ciężarna ma grupę krwi inną niż dziecka – najczęściej Rh–, a dziecko Rh+. Krew dziecka przedostająca się do krwi matki sprawia, że organizm matki traktuje ją jako intruza i zaczyna zwalczać płód. Konflikt serologiczny jest bardzo groźny i prowadzi do choroby hemolitycznej, jednak w przypadku wykrycia konfliktu lekarze mają możliwość kontroli płodu i podając leki zapobiegają powstawaniu przeciwciał u matki.
4. TSH
To bardzo ważne badanie, gdyż nieprawidłowe działanie tarczycy może uniemożliwiać zajście w ciążę, a nawet powodować niepłodność! TSH to hormon przysadki regulujący poziom hormonów tarczycy. Nieprawidłowo działająca tarczyca jest również częstą przyczyną poronień.
5. Glukoza
Nieprawidłowy poziom glukozy we krwi może utrudniać zajście w ciążę, a już w jej trakcie może powodować niebezpieczne komplikacje. Badanie glukozy wykonywane jest na czczo poprzez pobranie krwi przeważnie z palca u dłoni.
1 tydzień ciąży: Wykonaj badania w kierunku chorób zakaźnych!
Badania w kierunku chorób zakaźnych umożliwiają uniknięcie przekazania tej choroby dziecku. Osoby, które chorowały, na którąś z tych chorób mogą być nosicielami danego wirusa. Badania pozwalają wykryć przeciwciała powiązane z określonymi chorobami, takim jak: WZW B, toksoplazmoza, różyczka, HIV i cytomegalia.
1 tydzień ciąży – jak zaplanować płeć dziecka
Aby spłodzić córkę, najlepiej współżyć 2, 3 dni przed owulacją. Plemniki „chłopięce” są słabsze i zanim dojdzie do jajeczkowania, z pewnością zginą, z kolei „dziewczęce” są mocniejsze i te kilka dni wytrwają, aż do momentu owulacji. Aby mieć syna, najlepiej kochać się w dniu samej owulacji lub dzień po niej. Plemniki „męskie”, czyli z chromosomem Y, są szybsze od plemników „damskich” (z chromosomem X), dlatego szybciej dotrą do komórki jajowej.
Ciąża tydzień po tygodniu
- I trymestr
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
Dodaj komentarz