40 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: czas na poród (albo nie)
40 tydzień ciąży
Gratulacje! Jesteś w 40 tygodniu – to ostatnie siedem dni do końca ciąży. Masz wrażenie, że ledwo tu doczłapałaś? Tak – masz prawo być bardzo zmęczona, ale także bardzo z siebie dumna. Przed tobą poród, który może zacząć się w każdej chwili – może nawet w trakcie czytania tej ostatniej kartki z kalendarza ciąży. Już teraz serdecznie ci gratulujemy i trzymamy kciuki, by poród był szybki i bezproblemowy.
40 tydzień ciąży to idealny czas na urodzenie dziecka – ciąża właśnie dojrzała i gdybyś teraz urodziła – byłabyś w gronie 5 procent kobiet, które rodzą w wyznaczonym terminie. A skoro tu jesteś i czytasz to, masz spore szanse, że tak się stanie. Jeśli jednak poród nie zacznie się do końca 40 tygodnia – nie martw się, ponieważ masz czas na urodzenie dziecka do końca 41 tygodnia ciąży. Dopiero po tym terminie ciążę uznaje się za przenoszoną lub przeterminowaną, a lekarz na podstawie badania USG oraz KTG podejmie dalsze decyzje w sprawie porodu. Jeśli nie urodzisz, będziesz musiała położyć się do szpitala, gdzie poród będzie wywołany.
40 tydzień ciąży – co się dzieje z dzieckiem
W 40 tygodniu ciąży dziecko osiąga idealne parametry, by się urodzić. To mały człowiek w pełni gotowy do rozpoczęcia nowego etapu życia – razem z tobą. Mimo że rozwój fizyczny dziecka na tym etapie się zakończył, maluch nadal rośnie i przybiera na wadze. Co więcej – nie jest to bez znaczenia dla samego porodu.
40 tydzień ciąży: Jeśli nie urodzisz do końca 41 tygodnia, a dziecko zwiększy objętość główki oraz jego waga przekroczy zauważalnie 4 kg – być może czeka cię poród przez cesarskie cięcie.
Bądź jednak dobrej myśli, jeśli chcesz uniknąć takiego rozwiązania, i staraj się cierpliwie wyczekiwać na akcję porodową.
40 tydzień ciąży to bezpieczny czas na naturalne metody wywoływania porodu
Mimo że to 40 tydzień ciąży i teoretycznie dziecko ma jeszcze moment, by poród był w terminie, to zrozumiałe, że chciałabyś mieć to już za sobą. Naturalne metody wywoływania porodu są bezpieczne w 40 tygodniu ciąży. Możesz wypróbować któryś z nich.
Ciepła kąpiel
Należy pamiętać, aby nie była zbyt gorąca, gdyż wtedy niebezpiecznie podnosi się ciśnienie. Ale taka relaksująca kąpiel wbrew pozorom u wielu kobiet może wywołać skurcze porodowe.
Seks
Tak, seks to sposób na wywołanie porodu. Możesz mieć jednak problem, by namówić swojego partnera na taką formę pomocy. Mężczyźni często się boją, że podczas stosunku zrobią krzywdę dziecku. To nie prawda, ale aspekt psychologiczny może wziąć tu górę. Jeśli jednak nie będzie z tym problemu, to podczas seksu następuje wyrzut oksytocyny, hormonu, który podaje się kobietom po terminie porodu. Produkcję oksytocyny można także pobudzić poprzez stymulację sutków.
Akupresura
Masaż odcinka lędźwiowego kręgosłupa, barków i punktów akupresurowych na ciele może przyspieszyć poród. Masaż może wykonać partner albo ktoś zaprzyjaźniony, komu ufasz.
Aktywność fizyczna
Co prawda zdążyłaś już pewnie wysprzątać całe mieszkanie, ale co ci szkodzi jeszcze raz przelecieć się po nim z mopem? Najlepszą odpowiedzią, na pytanie, jak wywołać poród, może się okazać, że jest to wysiłek fizyczny. Jeśli nie chcesz sprzątać, wybierz się na dłuższą wycieczkę – pamiętaj jednak, żebyś miała osobę towarzyszącą. Możesz też wsiąść na rowerek stacjonarny i chwilę popedałować.
Herbatka z liści malin
Herbata z liści malin na szybszy poród to sposób znany od wieków. Herbata z liści malin nie tylko wspomaga pojawienie się akcji porodowej, ale również po porodzie przyspiesza obkurczanie macicy.
Olejek z wiesiołka
Nie pomogła herbatka, spróbuj oleju z wiesiołka – 2 razy dziennie po 500 mg. Olej z wiesiołka zawiera kwas gamma-linolenowy pomaga w rozwieraniu szyjki macicy.
Daktyle
Badania wykazały, że kobiety, które w ostatnim miesiącu ciąży codziennie jadły 4-7 daktyli miały zauważalnie krótszy poród, ich szyjki macicy były bardziej miękkie i rozwarcie szybciej postępowało, dużo rzadziej potrzebowały indukcji porodu w szpitalu, dużo rzadziej miały komplikacje po porodzie.
KTG – obowiązkowe badanie w 40 tygodniu ciąży
Czekając na akcję porodową i skurcze porodowe, nie możesz zapomnieć o regularnym, nawet co drugi dzień, badaniu KTG, które pozwoli na bieżąco monitorować serce dziecka oraz nasilenie skurczy macicy. Jeśli zapis KTG będzie prawidłowy, na poród będziesz wciąż czekała w domu. Jeśli coś wzbudzi wątpliwość lekarza, może skierować cię na oddział patologii ciąży.
40 tydzień ciąży: Termin porodu minął – co dalej?
40 tydzień ciąży: Termin porodu minął? Pamiętaj, że ciąża przeterminowana lub inaczej ciąża przenoszona to koniec 41 tygodnia. Jeśli do tego czasu nie urodzisz, poród będzie wywoływany w szpitalu, najczęściej indukcja porodu odbywa się za pomocą kroplówki z oksytocyną, czyli hormonem powodującym skurcze macicy.
Ciąża: Przeżyj to jeszcze raz – 9 miesięcy ciąży w 4 minuty
Gratulacje! Za tobą 9 miesięcy ciąży. W twoim ciele wydarzył się prawdziwy cud – z maleńkiej komórki jajowej i jeszcze mniejszego plemnika powstało nowe życie, które przez 40 tygodni rozwijało się pod twoim sercem. Zobacz, co się działo w tobie przez ostatnie 281 dni – oto 9 najważniejszych miesięcy w twoim życiu skrócone do 4 minut. Choć od pewnego czasu ciąża już ci się dłużyła, to teraz – gdy jesteś na moment przed porodem, albo właśnie urodziłaś, czas ten może wydać się tylko chwilą. Przed tobą za to kolejna i znacznie dłuższa życiowa przygoda – macierzyństwo.
Przed tobą połóg – regeneracja po porodzie
Połóg to czas po porodzie, umownie trwa 6 tygodni, kiedy organizm regeneruje się po ciąży, a wszelkie zmiany, które nastąpiły w twoim organizmie, pomału się cofają. Ważne jest, byś dała sobie czas na powrót do formy i nie próbowała niczego na siłę przyspieszać, zwłaszcza że możesz czuć się obolała nawet do kilku tygodni po porodzie. W tracie połogu nie tylko goi się krocze, ale także stabilizują się poszczególne układy w twoim organizmie. Jeśli urodziłaś za pomocą cesarskiego cięcia, przed tobą nie najkrótszy etap gojenia się blizny.
Jak powinien wyglądać połóg, aby przyśpieszyć powrót do formy? Jak poradzić sobie z obolałymi miejscami? – to lektura dla ciebie świeżo upieczona Mamo.
Pierwsze dni życia noworodka – co warto wiedzieć
Co lubią, a czego nie lubią noworodki?
Jak pielęgnować pępek noworodka – najważniejsza zasada
10 pytań o pielęgnację noworodka, które zadają sobie rodzice
Karmienie piersią dla początkujących – wszystko, co młoda mama powinna wiedzieć
Ciąża tydzień po tygodniu
- I trymestr
- 1 tydzień ciąży
- 2 tydzień ciąży
- 3 tydzień ciąży
- 4 tydzień ciąży
- 5 tydzień ciąży
- 6 tydzień ciąży
- 7 tydzień ciąży
- 8 tydzień ciąży
- 9 tydzień ciąży
- 10 tydzień ciąży
- 11 tydzień ciąży
- 12 tydzień ciąży
- 13 tydzień ciąży
- 14 tydzień ciąży
Dodaj komentarz