7. Czasami robi sobie przerwy
Oprócz cykli, w których owulacja występuje, w ciągu roku u zdrowej kobiety mogą zdarzyć się 1-2 cykle bezowulacyjne. Po miesiączce, stopniowo do owulacji poziom estrogenów wzrasta i osiąga maksimum w momencie jajeczkowania.
W cyklach bezowulacyjnych następuje tylko niewielki wzrost poziomu estrogenów, który uniemożliwia wzrost, a później pęknięcie pęcherzyka, z którego wydostaje się komórka jajowa.
Ponadto, po pęknięciu pęcherzyka Graafa podczas owulacji jego pozostałość przekształca się w tzw. ciałko żółte, które wytwarza kolejny hormon – progesteron. W cyklach bezowulacyjnych faza progesteronowa nie występuje. Cykle bezowulacyjne to cykl, w którym kobieta nie ma dni płodnych, jest krótszy – najczęściej 21-24 dni, rzadko powyżej 35.
8. Brak komórek jajowych to brak szans na ciążę?
Niestety, zdarza się też tak, że niektóre kobiety nie posiadają komórek jajowych. Może tak być, np. w wyniku wcześniejszego leczenia onkologicznego czy też przedwczesnego wygaśnięcia czynności jajników. Zdarza się także tak, że niektóre kobiety mają własne komórki jajowe, jednak ze względu na ich jakość bądź ilość nie są zdolne do zapłodnienia.
Warto pamiętać, że istnieją w tej sytuacji rozwiązania takie jak adopcja komórek jajowych bądź zarodków. Takie programy kierowane są także do osób, u których zapłodnienie in vitro nie zakończyło się powodzeniem.
9. Wpływa na nie wiek kobiety
Okres największej płodności u kobiety przypada na 20-25 rok życia. Po tym czasie zaczyna maleć, zaś po 37 roku życia znacząco spada.
Według badań, kobiety po 30 roku życia mają już tylko 12 proc. swoich komórek jajowych. Po 40 roku życia liczba ta spada do 3 proc.
Wraz z wiekiem wzrasta również ryzyko zaburzeń genetycznych płodu. Wynika to z faktu, że kobiety po 30 roku życia mają aż 40 proc. nieprawidłowych komórek jajowych. U kobiet po 40 r. ż. liczba ta wzrasta do 80 proc. Dodatkowo, wraz z wiekiem faza lutealna ulega skórceniu i wzrasta również odsetek cykli bezowulacyjnych.
Dlatego też warto badać poziom AMH. To hormon produkowany w pęcherzykach w jajniku przez komórki otaczające komórki jajowe gotowe do wzrostu. Nazywany jest nowoczesną oceną rezerwy jajników, gdyż wraz z wiekiem jego poziom spada. Obniżanie się następuje już po 25 roku życia, a w okresie menopauzy poziom jest bardzo niski, nawet niewykrywalny.
Polecamy także:
Jak uprawiać seks, by zajść w ciążę. Pozycje seksualne a niepłodność – sprawdź
Tego nie wiesz! 9 zaskakujących faktów na temat męskich plemników
Gdy seks staje się obowiązkiem, czyli „seks na gwizdek” okiem seksuologa

Dodaj komentarz