Kobiety lubią seks, ale starania o ciążę, poród i macierzyństwo obniżają libido

Niepłodność, poród i macierzyństwo obniżają libido. Jak je zwiększyć?

Lubisz seks, ale od pewnego czasu nie masz potrzeby i ochoty na zbliżenia? Starasz się o dziecko, ale myśl o seksie w określonym czasie cię paraliżuje? A może urodziłaś dziecko i cała ochota na współżycie poszła do kosza jak brudna pielucha, mimo że w ciąży byłaś demonem seksu? Sprawdź, co to znaczy niskie libido, co na nie wpływa, kiedy to normalne, a kiedy i jak coś z tym zrobić. 

Libido to nic innego jak popęd seksualny – naturalny instynkt oraz potrzeba do zaspokajania pragnień związanych ze sferą cielesności i erotyki, ale także związanych z prokreacją i pragnieniem potomstwa. Nie u wszystkich jednak poziom libido jest taki sam i nie da się jednoznacznie powiedzieć, że ktoś, kto uprawia seks dwa razy w miesiącu ma już problem z obniżonym libido. Wielu parom współżycie raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie w pełni zaspokaja potrzeby seksualne, innym potrzeba  jednak do szczęścia częstszych zbliżeń. Nie od dziś też wiadomo, że podobne temperamenty erotyczne mężczyzny i kobiety – czytaj: oboje mają zbliżony poziom libido – dają większą szansę na udane życie erotyczne i porozumienie nie tylko w sprawach łóżkowych.

CIEKAWE >>> Choć sporo seksuologów twierdzi, że popęd seksualny i zachowania seksualne są cechami nabytymi, są też teorie, że nasze libido może zależeć od naszych rodziców. Wpływ na to mają nie tyle geny, a pewne psychologiczne i społeczne zachowania matki i ojca, których świadkami byliśmy w dzieciństwie i w wieku dojrzewania.

Psycholodzy i seksuolodzy są zgodni, że od tego, jak o seksualności i seksie mówili nasi rodzice, w jaki sposób okazywali sobie bliskość, w jaki sposób rozmawiali z dziećmi, ma olbrzymi wpływ na późniejsze zachowania seksualne potomstwa. Jeśli w domu była przemoc fizyczna – również ta na tle seksualnym, oraz gdy seks, nagość i erotyka były tematami tabu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w późniejszym życiu seksualnym dzieci pojawią się problemy i blokady psychiczne związane z seksem. Jeśli zaś w domu panowała atmosfera otwartości, a dziecko już od najmłodszych lat było przygotowywane do rozmów na temat seksualności, rodzicie nie kryli przed dziećmi czułości i tłumaczyli, na czym ona polega między dwojgiem dorosłych – jest duże prawdopodobieństwo powielenia właśnie takich zachowań.

Co jednak, gdy ochota na seks całkowicie znika – mimo że mieliśmy dobre wzorce? Co zrobić, gdy popęd seksualny pojawia się sporadycznie, a próby pieszczot ze strony partnera czy partnerki nie powodują podniecenia, a rozdrażnienie?

Przyczyny niskiego libido

Powodów obniżonego libido jest wiele. Oprócz wspomnianych uwarunkowań społecznych i rodzinnych, mogą mieć swoje źródło także w biologii. Do przyczyn takich na pewno należą zaburzenia hormonalne – obniżony poziom testosteronu i podwyższony poziom prolaktyny, choroby takie jak cukrzyca, anemia czy choroby serca. Na poziom libido wpływają także przyjmowane podczas leczenia chorób przewlekłych leki – zwłaszcza psychotropowe, na nadciśnienie czy obniżenie cholesterolu. Popęd seksualny obniży także antykoncepcja hormonalna. Na zanik zainteresowania seksem mogą jednak wpływać również zabiegi, które obniżają samoocenę kochanka oraz włączają blokady psychiczne – należą do nich mastektomia i histerektomia (całkowite usunięcie jajników i jajowodów).

U mężczyzn obniżone libido może być spowodowane zaburzeniami erekcji i wytrysku. Włączają się w tej sytuacji mechanizmy psychologiczne blokujące chęć na zbliżenia, które mogą być dla mężczyzny powodem wstydu i zażenowania.


WAŻNE! Bardzo częstą przyczyną obniżenia libido u mężczyzn i kobiet jest długotrwałe staranie się o dziecko.


Wymuszenie na partnerze seksu w odpowiednich momentach cyklu, porach, a nawet godzinach oraz powtarzalność tego co miesiąc – i przez lata, doprowadza czasem wręcz do oziębłości, czyli niemal całkowitej utraty popędu seksualnego. W takich sytuacjach często konieczna jest pomoc psychologa oraz seksuologa, którzy mogą pomóc w przywróceniu zainteresowania seksem na nowo.

WARTO WIEDZIEĆ >>> Kobiety, które cierpią na dyspareunię, czyli podczas zbliżeń seksualnych odczuwają duży ból, albo na anorgazmię – czyli nie mogą osiągnąć orgazmu mimo podniecenia, mogą mieć z czasem znacznie obniżony poziom libido. Obie dysfunkcje należy skonsultować ze specjalistami: ginekologiem i seksuologiem.

Po porodzie seks przestał istnieć?

Zarówno brak ciąży wynikający z niepłodności, jak i lęk przed ciążą (gdy kobieta ma już dzieci i nie chce mieć ich więcej) mogą powodować obniżenie libido! Kobiety po porodzie, u których występuje naturalnie zwiększony poziom prolaktyny (hamującej estrogeny i testosteron) także mają obniżone libido i zdecydowanie obniżoną ochotę na seks. 

Przeczytaj >>> Nikt mi nie powiedział, że… 18 ukrytych prawd o ciąży, porodzie i macierzyństwie

Jednak na niski poziom libido i kłopoty ze współżyciem ma także wpływ codzienny styl życia: aktywność fizyczna, dieta, otyłość lub niedowaga, alkohol i inne używki, przesadne skupianie się na dziecku.

Popęd seksualny zmniejsza się także wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym mniej chętni lub dyspozycyjni do zbliżeń. Istnieje jednak wiele suplementów i naturalnych sposobów na przedłużenie możliwości czerpania satysfakcji seksualnej – tak dla mężczyzn, jak dla kobiet.

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE >>> Osłabione lub niskie libido mogą mieć kobiety i mężczyźni, którzy bardzo lubią seks. Niepokojący spadek zainteresowania seksem lub niemożność czerpania satysfakcji ze zbliżeń – bez innych, np. biologicznych powodów, powinny skłonić partnerów do rozmowy i/lub konsultacji specjalistycznej.

W skrócie: 10 przyczyn spadku libido

Stres – bardzo mocno wpływa na popęd seksualny. W sytuacjach stresujących genitalia ludzkie są niedokrwione, ponieważ reakcje hormonalne przekierowują krew tam, gdzie jest wówczas najbardziej potrzeba, czyli do mózgu i mięśni.

Zmęczenie – przewlekłe zmęczenie i brak odpowiedniej ilości snu bardzo szybko przełożą się na spadek libido. To naturalna reakcja organizmu, który będzie naturalnie ratował się przed dodatkowym wysiłkiem.

Choroby układu krwionośnego – do odczuwania satysfakcji seksualnej niezbędne jest dobre ukrwienie narządów intymnych. Zaburzenia erekcji u mężczyzn często powodowane są zaburzeniami układu krwionośnego, podobnie jak brak orgazmu u kobiety.

Hormony – podwyższony poziom prolaktyny, a obniżony estrogenów i testosteronu oraz dopaminy to powody obniżonego libido

Zaburzenia cyklu miesiączkowego, brak owulacji – najwyższe libido jest podczas owulacji, dając kobiecie sygnał, że to najlepszy moment na seks i prokreację. W dalszej części cyklu spada przez rosnący progesteron.

Antykoncepcja hormonalna – jeśli tabletki są jednofazowe. W sytuacji obniżonej chęci na seks, warto poprosić ginekologa o zmianę tabletek.

Konflikt partnerski – na jakość seksu bez wątpienia wpływają relacje codzienne między partnerami. Kłopoty i nieporozumienia skutecznie obniżają libido.

Obfite posiłki i przejedzenie – układ trawienny będzie zdecydowanie bardziej potrzebował wsparcia niż układ rozrodczy. Najlepszy seks podobno jest na czczo.

Leki – antydepresanty, leki nasenne, hormonalne, moczopędne, obniżające cholesterol

W skrócie: Co poprawi libido

Bezstresowy (w miarę możliwości) tryb życia. Nie zajmuj głowy tym, na co nie masz wpływu. Nie nakręcaj w sobie negatywnych emocji. Zadbaj o relaks oraz dobry sen.

Odpowiednia dieta – dieta to nie katorżnicze ograniczanie jedzenia, ale ogólny sposób, w jaki się odżywiasz. Zadbaj by to, co jesz, było zdrowe, świeże, bez niepotrzebnych ulepszaczy i przetwarzaczy. Poza tym kuchnia to skarbiec naturalnych afrodyzjaków i możliwości podkręcenia libido zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

 Jeśli chcesz odzyskać wigor w łóżku, do codziennego jadłospisu włącz takie produkty jak:

  • Seler – stymuluje te strefy mózgu, które odpowiadają za kontrolę hormonów płciowych – tak dowodzą badania. Zawiera androsteron, męski hormon, który pobudza kobiety.
  • Awokado – zawiera witaminy i regulujące produkcję hormonów oraz zwiększenie popędu seksualnego.
  • Orzechy – pozwolą zachować równowagę kwasów tłuszczowych, niezbędnych do działania hormonów.
  •  Gorzka czekolada – naturalna z jak największą zawartością kakao. Tajemniczym pobudzaczem w czekoladzie jest fenyloetyloamina, która przyspiesza puls i powoduje stan emocjonalnego uniesienia.
  • Banany – nie tylko przez skojarzenie ich kształtu z męskim przyrodzeniem, ale przede wszystkim ze względu na bromelainę, która zwłaszcza mężczyznom pomoże w uniesieniu seksualnym.
  • Łosoś – bogactwo kwasów omega-3 zwiększy poziom dopaminy – hormonu odpowiedzialnego za pobudzenie seksualne. Wszystkie produkty bogate w te kwasy powinny znaleźć się w codziennej diecie.
  • Przyprawy takie jak, papryczki chili, imbir, czosnek, cynamon, szafran (wzmaga pożądanie u kobiet), lubczyk, gałka muszkatołowa, ginko-biloba (także w formie suplementów).

Unikanie rutyny – najgorsza w łóżku jest rutyna. To ona skutecznie może obniżyć libido. Dlatego zadbaj o urozmaicenie zbliżeń – być może nowe pozycje, gadżety erotyczne czy seksowna bielizna zamiast piżamowego dresu.

>>> Zmień piżamę i zagraj w kochanków. Zobacz, jak poprawić jakość seksu

Czytanie książek – książki z wątkiem erotycznym to niemal stuprocentowa pewność, ze wasze libido poszybuje w górę. Zobaczcie, jakie lektury warto mieć na stoliku w sypialni >>> 5 książek, które pobudzą libido lepiej niż suplementy


PRZECZYTAJ TAKŻE:

reklama
clearblue

Seks w ciąży. Czy jest bezpieczny dla dziecka i każdej ciężarnej?

 

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *