Czego kobiety w ciąży boją się najbardziej

„Boję się, że…” – 18 największych lęków kobiet w ciąży. Rozwiej swoje obawy!

  1. Boję się, że nie będzie sprawiało mi przyjemności karmienie piersią


Trochę mi wstyd z powodu takiego lęku, ale naprawdę boję się, że nie poczuję w sobie tej przyjemności z powodu karmienia, o której pisze i mówi tyle młodych mam. Boję się, że będę miała z tym problem. Helena, 30 tc.


Odpowiada Maja Herman, psychiatra i psychoterapeutka, Sztuka Terapii- Amici edukacja:

Mamy, którym nie sprawia to przyjemności, jest naprawdę niewielki odsetek. Ale prawda jest taka, że najważniejsze jest to, by mama była zadowolona, by mama robiła wszystko tak, by być jak najbardziej spokojna. I jeżeli karmienie piersią staje się traumą dla matki, wcale nie jest wtedy najlepszą rzeczą dla dziecka. Warto poszukać wtedy alternatywnych rozwiązań. Większość mam tak naprawdę gdy zaczyna karmić, a karmienie piersią jest tym, czego chcą, zapominają o tego typu wątpliwościach. Po prostu mija.

Odpowiada Jeannette Kalyta, najsłynniejsza położna w Polsce (Szkoła Narodzin Jeannette), szefowa zespołu położnych w Szpitalu Medicover:

Pojawienie się obaw na samym początku daje sygnał do zagłębienia się w poznanie ich przyczyny. To zrozumiałe, że przyszła mama nie potrafi przewidzieć konsekwencji swoich wyborów. Jeśli jednak świadomie podejmie decyzję o karmieniu piersią, będzie potrzebowała wiedzy, by zrozumieć ten naturalny, pozaracjonalny mechanizm.

Takie uczucia jak przyjemność, satysfakcja, a może nawet euforia to wydźwięk dobrej współpracy matki z niemowlęciem. Od obojga zależy, czy proces ten będzie przebiegał łatwo i bez komplikacji.

Wystąpienie ewentualnych trudności po jednej lub drugiej stronie to natomiast wyzwanie dla matki. Otoczona wsparciem bliskich, a także kompetentnych osób powinna otrzymać rozwiązanie problemu i motywację do utrzymania laktacji. Rezygnacja z podjęcia próby karmienia piersią nie powinna być składana w oparciu o niedostateczny dostęp do źródła informacji, jakim może być rozmowa z położną.

Inni czytali również

Urlop macierzyński 2018 – komu przysługuje i jaka jest wysokość zasiłku

Czy urlop macierzyński w 2018 roku obowiązuje na takich samych zasadach, co... więcej

Dlaczego dziecko płacze w brzuchu mamy – niesamowite fakty o ciąży

Nareszcie jesteś w ciąży! Ten wspaniały czas skrywa także wiele... więcej

Dylematy ciężarnej: Z kim rodzić i czy partner powinien być przy porodzie?

Poród to najważniejszy czas w życiu ciężarnej. Kto powinien towarzyszyć... więcej

Standardy opieki okołoporodowej w Polsce. Na co może liczyć rodząca?

20 września 2012 r. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło rozporządzenie... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *