Jak zwiększyć skuteczność in vitro
Artykuł sponsorowany

Jak zwiększyć skuteczność in vitro. Dlaczego czasem leczenie IVF kończy się niepowodzeniem

Źródło: Invicta

 


Obniżona jakość nasienia – 35 % pacjentów, których może dotyczyć problem


Jednym z powodów niepowodzeń programów zapłodnienia pozaustrojowego może być jakość nasienia partnera. Mimo prawidłowych parametrów podstawowych, zaburzenia w materiale genetycznym ze strony mężczyzny lub niedojrzałość plemników, może skutkować brakiem zapłodnień lub zatrzymaniem rozwoju zarodków. W przypadku podejrzenia czynnika męskiego zaleca się pogłębioną diagnostykę.

MOŻLIWE POSTĘPOWANIE: konsultacja andrologiczna, badania m.in. fragmentacja DNA plemnika, badanie morfologii plemników pod dużym powiększeniem MSOME, test hypoosmotyczny HOS, rozszerzone badanie nasienia SOME+HOS oraz test wiązania plemników z hialuronioanem. Dobór odpowiedniej diagnostyki zaleca lekarz na podstawie wskazań, leczenie andrologiczne, biopsja jądra, procedury w laboratorium in vitro – np. separacja plemników, FAMSI, IMSI-MSOME.


Zaburzenia implantacji – RIF (Repeated Implantation Failure) – 37 % pacjentek, których może dotyczyć problem


Niepowodzenia na etapie implantacji mogą wynikać z nieprawidłowego rozwoju zarodków lub zaburzeń po stronie endometrium/macicy. Zarówno wiek kobiety, jej rezerwa jajnikowa, nosicielstwo mutacji genetycznych, jak i podwyższony wskaźnik fragmentacji DNA plemników partnera mogą zwiększać ryzyko zmian genetycznych i skutkować obumarciem zarodka, jeszcze przed jego wszczepieniem się w ścianę macicy.

Zaburzenia implantacji mogą być skutkiem polipów lub nieprawidłowego wzrostu endometrium, zmian w macicy (mięśniaki, zrosty) lub jej nieprawidłowej budowy.

W nielicznych przypadkach niepowodzenie po transferze może wynikać z czynnika immunologicznego. Przyczynę niepowodzeń należy zweryfikować w pogłębionej diagnostyce.

MOŻLIWE POSTĘPOWANIE: w przypadku czynników genetycznych – diagnostyka przedimplantacyjna; przy zaburzeniach funkcji endometrium – odpowiednia farmakoterapia; ew. mało inwazyjne zabiegi chirurgiczne w przypadku zmian w macicy. Badanie Fragmentacji DNA Plemnika. Badania immunologiczne.


Nawracające poronienia i utraty ciąż – 43 % pacjentek, których może dotyczyć problem


Występujące w danej konfiguracji partnerskiej nawracające (przynajmniej 2) utraty ciąż lub poronienia na wczesnym jej etapie mogą mieć wiele różnych przyczyn – od czynników endokrynologicznych, poprzez genetyczne, immunologiczne czy anatomiczne.

Dlatego pacjenci doświadczający tego typu problemów wymagają szerokiej diagnostyki i poradnictwa, świadczonego przez zespół specjalistów różnych dyscyplin. Wskazane jest również zapewnienie im odpowiedniego wsparcia psychologicznego tzw. Tender Loving Care (TLC). Wbrew obiegowej opinii, stres i stan emocjonalny pacjentki mogą mieć wpływ na szanse na utrzymanie ciąży.

MOŻLIWE POSTĘPOWANIE: dostosowane do zdiagnozowanych przyczyn niepowodzeń – w zależności od źródeł problemu (od zastosowania leków, suplementów, poprzez drobne zabiegi, aż po badania genetyczne zarodków – diagnostyka PGS/PGD)


Nieprawidłowa odpowiedź na stymulację – 18 % pacjentek, których może dotyczyć problem


Zgodnie z wynikami badań naukowych, planowanie kontrolowanej stymulacji hormonalnej jajników oparte o ocenę rezerwy jajnikowej (parametr AMH) znacznie zwiększa szansę na odpowiednią odpowiedź organizmu pacjentki na leki. Nieuwzględnienie wyników AMH i dodatkowych badań podczas terapii hormonalnej może wpływać na jej skuteczność.

Znaczenie w przypadku niepowodzeń na etapie odpowiedzi na stymulację może mieć także: dobór typu stymulacji, dzień rozpoczęcia terapii, obecność przedwcześnie dominującego pęcherzyka w jajniku (jego aktywność może blokować wzrost innych pęcherzyków).

U niektórych pacjentek, mimo odpowiedniego poziomu AMH, odpowiedź na stymulację jest zbyt słaba (ok. 20% przypadków tzw. hyporesponders). Nieprawidłowości mogą mieć źródło w genach – wynikać z polimorfizmu lub mutacji genów dla hormonów LH, FSH, estradiolu i innych oraz ich receptorów.

Nieprawidłowa odpowiedź na stymulację może skutkować m.in. brakiem komórek jajowych do pobrania, uzyskaniem niedojrzałych komórek, zespołem hiperstymulacji.

MOŻLIWE POSTĘPOWANIE: modyfikacja sposobu prowadzenia stymulacji pod kątem indywidualnych potrzeb pacjentki, zastosowanie dodatkowej terapii farmakologicznej, diagnostyka genetyczna w kierunku polimorfizmu odpowiednich genów mogących mieć wpływ na terapię.


Niska jakość uzyskanych komórek jajowych – 14 % pacjentek, których może dotyczyć problem


Na jakość komórek jajowych najistotniejszy wpływ ma wiek kobiety, a także poziom jej rezerwy jajnikowej (im starsza pacjentka, im niższy poziom AMH, tym mniejsza zdolność komórek do zapłodnienia i prawidłowych podziałów). Jednocześnie zaburzenia jakości gamet mogą wynikać również z niedoborów różnych substancji takich jak DHEA, hormon wzrostu, testosteron. Mogą być też związane z nieprawidłową funkcją proteasomów (odpowiedzialnych za degradację niepotrzebnych cząstek w komórce).

Niska jakość komórek jajowych oznacza gorsze rokowania w zakresie uzyskania zapłodnień i prawidłowego rozwoju zarodków.

MOŻLIWE POSTĘPOWANIE: w przypadku niedoborów – odpowiednia, spersonalizowana suplementacja oparta o wyniki badań pacjentów; przy zwiększonym ryzyku genetycznym – konsultacje specjalistyczne, badania rodziców, diagnostyka przedimplantacyjna PGS/PGD, program in vitro z komórkami jajowymi od dawczyni.


Komórki jajowe wyglądają prawidłowo, ale nie zapładniają się – 9 % pacjentek, których może dotyczyć problem


Oddziaływanie gamet jest skomplikowaną reakcją, w którą zaangażowanych jest wiele czynników i mechanizmów. Dojrzały, prawidłowy plemnik wykazuje podwyższone stężenie wapnia wewnątrzkomórkowego. Zanim zapłodni on komórkę jajową, musi być zdolny do związania się z jej osłonką przejrzystą i jej penetracji.

W wyniku połączenia gamet plemnik wprowadza do komórki jajowej czynnik aktywujący ją: fosfolipazę C zeta (PLC zeta), która prowadzi do powstania w jajeczku odpowiedniego stężenia wolnych jonów wapniowych. To właśnie ono umożliwia aktywację komórki jajowej oraz sprawia, że zachodzą kolejne podziały komórkowe i rozwija się zarodek. Czasem jednak ten mechanizm zawodzi.

W przypadku par leczących się z wykorzystaniem metody in vitro obserwuje się wówczas niski odsetek zapłodnionych komórek (poniżej 30%) lub całkowity ich brak.

MOŻLIWE POSTĘPOWANIE: aktywacja komórek jajowych z użyciem jonoforów wapnia; metoda może zwiększać odsetek zapłodnień nawet o ok. 40%. Jednocześnie jest bezpieczna dla dalszego rozwoju zarodków. Pogłębiona diagnostyka czynnika męskiego. Techniki wspomagające wybór odpowiedniego plemnika w laboratorium in vitro (IMSI-MSOME, FAMSI).

Konsultacja po niepowodzeniach w Klinikach Invicta

Klinika Invicta specjalizuje się w najtrudniejszych przypadkach. Bardzo dużą grupę pacjentów stanowią osoby, które doświadczyły niepowodzeń w programach in vitro. Pomoc w leczeniu znajdują tu pary nie tylko z innych polskich klinik, ale także przyjeżdżający z Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Australii, USA, Kanady czy Rosji.

Marta: Po dwóch kolejnych inseminacjach, bolesnych badaniach (m.in. HSG, histeroskopii) uznaliśmy, że postawimy na ICSI. Ale przygotowania do procedury mocno nadwyrężyły moją psychikę. Płakałam, gdy pomyliłam kolejność leków, przy setnym zastrzyku załamałam się i miałam ochotę to przerwać. Dotrwałam do końca stymulacji. Przez tydzień po pobraniu komórek czułam się fatalnie, spałam na siedząco. Nie udało się jednak – trzy śnieżynki nie chciały zostać z nami. Po ośmiu miesiącach zmieniliśmy klinikę. Leczymy się w Invicta, gdzie zalecono nam obojgu kolejne badania, ale w żyłach mam takie zrosty, że trudno mi pobrać krew. O immunologicznych przyczynach swojej niepłodności do tej pory nawet nie słyszałam, tu się okazało, że przyczyną mogą być komórki NK.


„Sen z powiek spędza nam myśl o kolejnej procedurze, ale wierzymy… jeszcze wierzymy. Dostaliśmy nadzieję.”


***

Do programu „In vitro po niepowodzeniach” dedykowany jest specjalny zespół ekspertów, którzy mają doświadczenie w leczeniu par, u których poprzednie próby in vitro nie przyniosły rezultatu. Klinika prowadzi także bezpłatne konsultacje. Sprawdź, jak to wygląda krok po kroku oraz czego będziesz potrzebować przy sobie podczas wizyty – Bezpłatna Konsultacja w INVICTA po niepowodzeniu w programie IVF.


Partnerem artykułu jest

*źródło: Invicta

Przeczytaj także:

Ciąża po in vitro – sprawdź, jak przebiega i czym różni się od naturalnej

 

 

Transfer zarodka – pierwsze oznaki, że się udało. 7 pytań nurtujących kobiety

 

 

Powikłania po in vitro – sprawdź, jak często występują

 

 

 

 

  • Strony:
  • 1
  • 2
Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.
Komentarze: 3

U nas piewsze in vitro, piewszy transfer i dziś 25 tc, ja 35 lat, mąż 37, przyczyna – luf spowodowany niewydolnością przysadki mózgowej, reszta badań jak u 20- stolatki. Pozwoliłam zapłodnić tylko 3 komórki, bo czułam, że uda nam się jak uwolnią te moje komórki.

Zgadzam się z p.Joanną,dokladnie tak jest w tych wszystkich klinikach jak Pani pisze. To najbardziej dochodowy interes współczesnych czasów!nic tylko zakładać takie kliniki!
Ps.Jestem po nieudanych 3 iui oraz 1 in vitro. Mnostwo wydanych pieniedzy na wizyty,badania,procedury,leki-dziesiatki tysiecy i nic!!!

„Specjalny program, indywidualne podejście, spersonalizowany pakiet badań”… jak to wszystko pięknie brzmi a w praktyce lecimy schematem za który się zapłaciło a za wszystkie dodatkowe „indywidualne konsultacje” trzeba słono zapłacić. Nikt się nie rozczula i nie rozwodzi nad człowiekiem. Dostajesz to za co płacisz a te bzdury o szczególnym podejściu do każdego pacjenta są tylko dla prasy i rozbudzają nadzieję w tych, którzy podchodzą do procedury po raz pierwszy. Jest to czysty wielce dochodowy biznes jednak stojąc przed problemem niepłodności każda szansa jest jednak szansą… Komu się uda ma wielkie szczęcie czego życzę a komu nie, sam musi się podnieść po dotkliwej porażce i przy zasobnym portfelu spróbować raz jeszcze….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *