15 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: dziecko w łonie czuje emocje mamy

15. tydzień ciąży

15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży to dalszy wzrost dziecka. Twój maluch z końcem 15 tygodnia ciąży będzie mierzył 11 cm i ważył około 50 gramów. Na jego ciele pojawił się meszek płodowy, zwany lanugo. Dla kobiet to najlepszy czas w całej ciąży – zwany przez niektórych „ciążowym miesiącem miodowym”. 

Dla większości kobiet 15 tydzień ciąży to zauważalny przełom w nastroju i samopoczuciu. Tryskają energią i dobrym humorem. Endorfiny, które wytwarzają się w momentach radości mamy, mają także pozytywny wpływ na dziecko. Czy wiesz, że w 15 tygodniu ciąży dziecko zaczyna odczuwać twoje emocje?

15 tydzień ciąży: rozwój dziecka

 

• Dziecko w 15 tygodniu ciąży ma 11 cm długości i waży 50 gramów – to jak 5 łyżek stołowych cukru. 

• Pełną parą działają wszystkie gruczoły dokrewne dziecka: trzustka wytwarza już insulinę, a tarczyca tyroksynę. 

• Serce dziecka w 15 tygodniu ciąży pracuje coraz sprawniej i bije do 160 uderzeń na minutę. Ma cztery komory. 

• Dziecko ma już wszystkie stawy i mięśnie. To dlatego nieustannie zwiększa swoją aktywność: macha rączkami i nóżkami, zgina rączki w łokciach, robi miny i ssie palce.

• Nóżki dziecka w 15 tygodniu ciąży stają się dłuższe niż rączki – proporcje pomału się stabilizują. 

Skóra nadal jest delikatna i przezroczysta, ale pokrywa ją już drobny meszek, tzw. lanugo. Lanugo to meszek płodowy, który pokrywa całe ciało dziecka w życiu płodowym – pojawia się zazwyczaj około 5 miesiąca ciąży i zanika między siódmym a ósmym miesiącem ciąży. Zdarza się jednak, że noworodek rodzi się z lanugo, które zniknie samoistnie w ciągu kilku tygodni. 

• Oprócz lanugo, pojawiają się zalążki włosów – 15 tydzień ciąży to moment, w którym określona zostanie struktura włosów twojego dziecka

• Zalążki paznokci pojawiły się już na wcześniejszym etapie, ale w 15 tygodniu ciąży dziecko ma już “płytkę” paznokciową i paznokcie będą mu rosły – zobaczysz zresztą, jak długie pazurki może mieć twój noworodek po porodzie. 

• Twój maluch nieustannie trenuje połykanie płynu owodniowego – potrafi w ciągu doby połknąć go prawie litr. Już wiesz, że to ma dobry wpływ na układ trawienny dziecka oraz pracę nerek.

Twoje dziecko zaczyna odczuwać twoje emocje: smutek, radość, stres – im będzie starsze, tym większe będą jego reakcje na twoje zachowanie. 

15 tydzień ciąży – ciekawostka! Około 15 tygodnia ciąży, gdy słuch się jeszcze kształtuje, dziecko słyszy już dźwięki związane z pracą narządów organizmu mamy. Dociera do niego m.in. bicie serca, czkawka, bulgotanie w brzuchu. Dziecko w brzuchu mamy słyszy także dźwięki pochodzące z zewnątrz. Pierwszym z nich jest głos mamy, który uspokaja go i działa kojąco. Właśnie dlatego dziecko po urodzeniu reaguje intensywniej na głos mamy niż taty.

Według naukowców z Uniwersytetu Kolumbia, którzy badali ten fakt, wynika, że dziecko słyszy głos mamy z dwóch stron: od strony zewnętrznej, czyli brzucha i od środka, czyli drgań strun głosowych. Właśnie dlatego jest on przez nie łatwiej rozpoznawalny niż głos taty, który słyszy bardzo niewyraźnie, stłumiony przez wody płodowe, docierający do niego w postaci lekkich drgań, tak jak inne dźwięki z zewnątrz. 

SPRAWDŹ: Co potrafi dziecko w brzuchu mamy

15 tydzień ciąży: jak się czuje mama

15 tydzień ciąży, czyli drugi trymestr, nazywany jest przez wiele kobiet ciążowym miesiącem miodowym, a to za sprawą ustąpienia wcześniejszych dolegliwości, zwłaszcza porannych mdłości i wymiotów. Nie oznacza to jednak, że nic ci nie będzie doskwierać.

• Choć masz teraz mnóstwo energii i chęci do życia, w 15 tygodniu ciąży mogą pojawić się wzdęcia i zaparcia – związane jest to ze spowolnieniem pracy jelit. Pij dużo wody i unikaj ciężkostrawnych potraw. Perystaltykę jelit poprawisz, jedząc na przykład suszone owoce. 

• Jeśli jesteś szczupła, w 15 tygodniu ciąży możesz delikatnie wyczuwać ruchy dziecka, które jeszcze nie będą dotkliwymi kopniakami, a raczej rodzajem przyjemnego łaskotania. 

• Brzuch w 15 tygodniu ciąży jest już zaokrąglony – zwłaszcza jeśli nie miałaś problemów z nadwagą. W związku z tym, jeśli do tej pory mieściłaś się w swoje spodnie, teraz możesz zacząć odczuwać dyskomfort przy zapinaniu guzików czy suwaka. Powiększone piersi również mogą sprawić kłopot w zapięciu ulubionej koszuli. 

• Z powodu podwyższonego ciśnienia w żyłach (zwiększyła ci się objętość krwi), możesz mieć problem z układem krążenia. w 15 tygodniu ciąży mogą pojawić się małe żylaki na nogach, a na twarzy tzw. pajączki. 

15 tydzień ciąży: Środek ciężkości w twoim ciele zaczyna się zmieniać – macica powoli przesuwa się do góry. Możesz, ale nie musisz,  odczuwać delikatne bóle kręgosłupa. 

15 tydzień ciąży: Anemia w ciąży – zalecenia dla mamy

Anemia w ciąży (inaczej niedokrwistość) nie jest rzadkim zjawiskiem i dotyka aż 40 proc. przyszłych mam. Anemia w ciąży wynika z fizjologicznych zmian, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej: krew zwiększa objętość i zmienia się w związku z tym stopień jej rozcieńczenia, a co za tym – ilość czerwonych krwinek może być obniżona. O anemii w ciąży świadczy obniżony poziom hemoglobiny – poniżej 11 g/dl oraz hematokryt poniżej 33 proc. 

Anemia w ciąży, choć jest powszechnym zjawiskiem, nie może być zlekceważona – głównie ze względu na wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Niedobór hemoglobiny, która jest nośnikiem czerwonych krwinek, może być przyczyną licznych zaburzeń rozwojowych oraz niedotlenienia. 

Musisz wiedzieć, że anemia w drugim trymestrze ciąży może spowodować zatrzymanie wzrostu dziecka, a nawet powstanie wad wrodzonych. Anemia w trzecim trymestrze może doprowadzić do przedwczesnego porodu. 

Szczególnie narażone na anemię w ciąży są kobiety, które w pierwszych tygodniach ciąży zmagały się z intensywnymi wymiotami, są w ciąży mnogiej, piją alkohol, palą papierosy, mają wrodzone choroby krwi czy mają przewlekłe choroby układu pokarmowego. 

Anemia w ciąży – jakie są objawy:

Objawy anemii w ciąży to: bladość cery, znaczny spadek energii, senność, brak koncentracji, spadek odporności, osłabienie, gorszy nastrój, szorstka skóra, problemy z włosami i paznokciami, skłonność do tworzenia się zajadów.

Anemia w ciąży: diagnostyka

Aby zdiagnozować anemię i określić, czy ma ona postać wczesnej czy zaawansowanej, należy wykonać badanie z krwi – morfologię. To jedno z podstawowych badań w ciąży, które należy powtarzać co 4-6 tygodni. Sprawdź KALENDARZ BADAŃ W CIĄŻY.

Główną przyczyną anemii w ciąży jest niedobór żelaza, dlatego tak ważne jest, by dieta ciężarnej bogata była w produkty zawierające żelazo (brokuły, żółtka jaj, pietruszka, pokrzywa, zielone i czerwone warzywa, amarantus, czerwone mięso), a lekarz przypisał odpowiednią dawkę żelaza w suplementach. 

15 tydzień ciąży: Infekcje intymne w ciąży

Ze względu na zmiany, jakie w czasie ciąży zachodzą w wydzielinie z pochwy, kobieta narażona jest na infekcje intymne. To zjawisko dość często występujące i wymaga odpowiedniego leczenia. Sama nie stosuj żadnych preparatów. Niewyleczone infekcje intymne w ciąży mogą poważnie zaszkodzić dziecku, które podczas porodu będzie przeciskało się przez twój kanał rodny – to moment, w którym może zarazić się bakteriami.

Objawami infekcji intymnych mogą być upławy, pieczenie i swędzenie w okolicach intymnych, wręcz ból. Jeśli je zaobserwujesz, natychmiast idź do swojego ginekologa – tylko on dobierze bezpieczne leki, które nie zaszkodzą dziecku, a jednocześnie skutecznie usuną infekcję. 

Higiena intymna w ciąży – zalecenia dla mamy 

W ciąży musisz szczególnie dbać o higienę intymną. Do codziennej pielęgnacji miejsc intymnych używaj kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży, które nie podrażnią  i nie naruszą odpowiedniego ph pochwy.

Myj okolice intymne dwa razy dziennie, używaj czystego i swojego ręcznika, którego nie używa reszta rodziny.

Zadbaj, by twoja bielizna była przewiewna, najlepiej z dobrej jakości bawełny. 

Jeśli nie musisz, nie korzystaj z publicznych toalet, a jeśli będziesz miała taką potrzebę, miej przy sobie jednorazowe higieniczne nakładki na deskę sedesową. 

 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *