15 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: dziecko w łonie czuje emocje mamy

15. tydzień ciąży

15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży to dalszy wzrost dziecka. Twój maluch z końcem 15 tygodnia ciąży będzie mierzył 11 cm i ważył około 50 gramów. Na jego ciele pojawił się meszek płodowy, zwany lanugo. Dla kobiet to najlepszy czas w całej ciąży – zwany przez niektórych „ciążowym miesiącem miodowym”. 

Dla większości kobiet 15 tydzień ciąży to zauważalny przełom w nastroju i samopoczuciu. Tryskają energią i dobrym humorem. Endorfiny, które wytwarzają się w momentach radości mamy, mają także pozytywny wpływ na dziecko. Czy wiesz, że w 15 tygodniu ciąży dziecko zaczyna odczuwać twoje emocje?

15 tydzień ciąży: rozwój dziecka

 

• Dziecko w 15 tygodniu ciąży ma 11 cm długości i waży 50 gramów – to jak 5 łyżek stołowych cukru. 

• Pełną parą działają wszystkie gruczoły dokrewne dziecka: trzustka wytwarza już insulinę, a tarczyca tyroksynę. 

• Serce dziecka w 15 tygodniu ciąży pracuje coraz sprawniej i bije do 160 uderzeń na minutę. Ma cztery komory. 

• Dziecko ma już wszystkie stawy i mięśnie. To dlatego nieustannie zwiększa swoją aktywność: macha rączkami i nóżkami, zgina rączki w łokciach, robi miny i ssie palce.

• Nóżki dziecka w 15 tygodniu ciąży stają się dłuższe niż rączki – proporcje pomału się stabilizują. 

Skóra nadal jest delikatna i przezroczysta, ale pokrywa ją już drobny meszek, tzw. lanugo. Lanugo to meszek płodowy, który pokrywa całe ciało dziecka w życiu płodowym – pojawia się zazwyczaj około 5 miesiąca ciąży i zanika między siódmym a ósmym miesiącem ciąży. Zdarza się jednak, że noworodek rodzi się z lanugo, które zniknie samoistnie w ciągu kilku tygodni. 

• Oprócz lanugo, pojawiają się zalążki włosów – 15 tydzień ciąży to moment, w którym określona zostanie struktura włosów twojego dziecka

• Zalążki paznokci pojawiły się już na wcześniejszym etapie, ale w 15 tygodniu ciąży dziecko ma już “płytkę” paznokciową i paznokcie będą mu rosły – zobaczysz zresztą, jak długie pazurki może mieć twój noworodek po porodzie. 

• Twój maluch nieustannie trenuje połykanie płynu owodniowego – potrafi w ciągu doby połknąć go prawie litr. Już wiesz, że to ma dobry wpływ na układ trawienny dziecka oraz pracę nerek.

Twoje dziecko zaczyna odczuwać twoje emocje: smutek, radość, stres – im będzie starsze, tym większe będą jego reakcje na twoje zachowanie. 

15 tydzień ciąży – ciekawostka! Około 15 tygodnia ciąży, gdy słuch się jeszcze kształtuje, dziecko słyszy już dźwięki związane z pracą narządów organizmu mamy. Dociera do niego m.in. bicie serca, czkawka, bulgotanie w brzuchu. Dziecko w brzuchu mamy słyszy także dźwięki pochodzące z zewnątrz. Pierwszym z nich jest głos mamy, który uspokaja go i działa kojąco. Właśnie dlatego dziecko po urodzeniu reaguje intensywniej na głos mamy niż taty.

Według naukowców z Uniwersytetu Kolumbia, którzy badali ten fakt, wynika, że dziecko słyszy głos mamy z dwóch stron: od strony zewnętrznej, czyli brzucha i od środka, czyli drgań strun głosowych. Właśnie dlatego jest on przez nie łatwiej rozpoznawalny niż głos taty, który słyszy bardzo niewyraźnie, stłumiony przez wody płodowe, docierający do niego w postaci lekkich drgań, tak jak inne dźwięki z zewnątrz. 

SPRAWDŹ: Co potrafi dziecko w brzuchu mamy

15 tydzień ciąży: jak się czuje mama

15 tydzień ciąży, czyli drugi trymestr, nazywany jest przez wiele kobiet ciążowym miesiącem miodowym, a to za sprawą ustąpienia wcześniejszych dolegliwości, zwłaszcza porannych mdłości i wymiotów. Nie oznacza to jednak, że nic ci nie będzie doskwierać.

• Choć masz teraz mnóstwo energii i chęci do życia, w 15 tygodniu ciąży mogą pojawić się wzdęcia i zaparcia – związane jest to ze spowolnieniem pracy jelit. Pij dużo wody i unikaj ciężkostrawnych potraw. Perystaltykę jelit poprawisz, jedząc na przykład suszone owoce. 

• Jeśli jesteś szczupła, w 15 tygodniu ciąży możesz delikatnie wyczuwać ruchy dziecka, które jeszcze nie będą dotkliwymi kopniakami, a raczej rodzajem przyjemnego łaskotania. 

• Brzuch w 15 tygodniu ciąży jest już zaokrąglony – zwłaszcza jeśli nie miałaś problemów z nadwagą. W związku z tym, jeśli do tej pory mieściłaś się w swoje spodnie, teraz możesz zacząć odczuwać dyskomfort przy zapinaniu guzików czy suwaka. Powiększone piersi również mogą sprawić kłopot w zapięciu ulubionej koszuli. 

• Z powodu podwyższonego ciśnienia w żyłach (zwiększyła ci się objętość krwi), możesz mieć problem z układem krążenia. w 15 tygodniu ciąży mogą pojawić się małe żylaki na nogach, a na twarzy tzw. pajączki. 

15 tydzień ciąży: Środek ciężkości w twoim ciele zaczyna się zmieniać – macica powoli przesuwa się do góry. Możesz, ale nie musisz,  odczuwać delikatne bóle kręgosłupa. 

15 tydzień ciąży: Anemia w ciąży – zalecenia dla mamy

Anemia w ciąży (inaczej niedokrwistość) nie jest rzadkim zjawiskiem i dotyka aż 40 proc. przyszłych mam. Anemia w ciąży wynika z fizjologicznych zmian, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej: krew zwiększa objętość i zmienia się w związku z tym stopień jej rozcieńczenia, a co za tym – ilość czerwonych krwinek może być obniżona. O anemii w ciąży świadczy obniżony poziom hemoglobiny – poniżej 11 g/dl oraz hematokryt poniżej 33 proc. 

Anemia w ciąży, choć jest powszechnym zjawiskiem, nie może być zlekceważona – głównie ze względu na wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Niedobór hemoglobiny, która jest nośnikiem czerwonych krwinek, może być przyczyną licznych zaburzeń rozwojowych oraz niedotlenienia. 

Musisz wiedzieć, że anemia w drugim trymestrze ciąży może spowodować zatrzymanie wzrostu dziecka, a nawet powstanie wad wrodzonych. Anemia w trzecim trymestrze może doprowadzić do przedwczesnego porodu. 

Szczególnie narażone na anemię w ciąży są kobiety, które w pierwszych tygodniach ciąży zmagały się z intensywnymi wymiotami, są w ciąży mnogiej, piją alkohol, palą papierosy, mają wrodzone choroby krwi czy mają przewlekłe choroby układu pokarmowego. 

Anemia w ciąży – jakie są objawy:

Objawy anemii w ciąży to: bladość cery, znaczny spadek energii, senność, brak koncentracji, spadek odporności, osłabienie, gorszy nastrój, szorstka skóra, problemy z włosami i paznokciami, skłonność do tworzenia się zajadów.

Anemia w ciąży: diagnostyka

Aby zdiagnozować anemię i określić, czy ma ona postać wczesnej czy zaawansowanej, należy wykonać badanie z krwi – morfologię. To jedno z podstawowych badań w ciąży, które należy powtarzać co 4-6 tygodni. Sprawdź KALENDARZ BADAŃ W CIĄŻY.

Główną przyczyną anemii w ciąży jest niedobór żelaza, dlatego tak ważne jest, by dieta ciężarnej bogata była w produkty zawierające żelazo (brokuły, żółtka jaj, pietruszka, pokrzywa, zielone i czerwone warzywa, amarantus, czerwone mięso), a lekarz przypisał odpowiednią dawkę żelaza w suplementach. 

15 tydzień ciąży: Infekcje intymne w ciąży

Ze względu na zmiany, jakie w czasie ciąży zachodzą w wydzielinie z pochwy, kobieta narażona jest na infekcje intymne. To zjawisko dość często występujące i wymaga odpowiedniego leczenia. Sama nie stosuj żadnych preparatów. Niewyleczone infekcje intymne w ciąży mogą poważnie zaszkodzić dziecku, które podczas porodu będzie przeciskało się przez twój kanał rodny – to moment, w którym może zarazić się bakteriami.

Objawami infekcji intymnych mogą być upławy, pieczenie i swędzenie w okolicach intymnych, wręcz ból. Jeśli je zaobserwujesz, natychmiast idź do swojego ginekologa – tylko on dobierze bezpieczne leki, które nie zaszkodzą dziecku, a jednocześnie skutecznie usuną infekcję. 

Higiena intymna w ciąży – zalecenia dla mamy 

W ciąży musisz szczególnie dbać o higienę intymną. Do codziennej pielęgnacji miejsc intymnych używaj kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży, które nie podrażnią  i nie naruszą odpowiedniego ph pochwy.

Myj okolice intymne dwa razy dziennie, używaj czystego i swojego ręcznika, którego nie używa reszta rodziny.

Zadbaj, by twoja bielizna była przewiewna, najlepiej z dobrej jakości bawełny. 

Jeśli nie musisz, nie korzystaj z publicznych toalet, a jeśli będziesz miała taką potrzebę, miej przy sobie jednorazowe higieniczne nakładki na deskę sedesową. 

 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *