25 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: Twardnienie brzucha, hemoroidy i strach przed porodem

25 tydzień ciąży kalendarz ciąży

25 tydzień ciąży

Czy wiesz, że macica w 25 tygodniu ciąży osiąga wielkość piłki nożnej? Jest już naprawdę bardzo dobrze wyczuwalna, a twój brzuch nabiera iście ciążowych rozmiarów. Robi ci się ciężko, łapiesz częściej zadyszkę, masz coraz większe problemy z pozycją do spania i duże parcie na pęcherz moczowy. Dziecko w 25 tygodniu ciąży przechodzi kolejne ważne etapy rozwoju, choć jego narządy wewnętrzne od jakiegoś czasu są już w pełni wykształcone. 25 tydzień to szósty miesiąc ciąży.

25 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

• Dziecko w 25 tygodniu ciąży mierzy 22 cm i waży ok. 700 gramów. Gdy wyprostuje nóżki ma długość ok. 31 cm. Gdyby nastąpił przedwczesny poród w 25 tygodniu ciąży, istnieją całkiem spore szanse, że dzięki zaawansowanej technologicznie aparaturze medycznej oraz współczesnej wiedzy neonatologów dziecko by przeżyło. Wciąż jednak narządy wewnętrzne dziecka w 25 tygodniu ciąży nie są w pełni gotowe, by samodzielnie funkcjonować poza organizmem mamy. 

• Pęcherzyki płucne, za sprawą surfaktantu, stają się elastyczne i gotowe do oddychania.

• Udrażnia się nosek dziecka – do tej pory nozdrza były nieaktywne, w 25 tygodniu ciąży otwierają się i dziecko zaczyna wciągać i wypuszczać wody płodowe nosem. 

• W pełni wykształcone są struny głosowe dziecka – w życiu płodowym potrafi ono wydawać różne dźwięki, jednak nie masz szans, by to usłyszeć. Gdyby jednak dziecko urodziło się w 25 tygodniu ciąży, potrafiłoby całkiem głośno płakać. 

• Pod skórą, która staje się coraz bardziej różowa, gromadzi się kolejna porcja tkanki tłuszczowej. Powstają także naczynia włosowate. 

25 tydzień ciąży: Dziecko wciąż jest bardzo aktywne – ćwiczy układ mięśniowy poprzez rozmaite ruchy rączek, nóżek oraz główki. Coraz silniejsze stają się mięśnie przy kręgosłupie – dziecko zaczyna się prostować i prężyć, co obserwujesz w postaci “ruszającego się brzucha”.

• Pojawiają się zalążki zębów stałych.

• Dziecko reaguje na dźwięki i dobrze rozpoznaje głos mamy – to dobry moment, jeśli nie praktykowałaś tego wcześniej, by zacząć rozmawiać ze swoim maluszkiem, puszczać mu muzykę i czule gładzić brzuch – dziecko wyczuwa twój dotyk i reaguje na twoje emocje. Doskonale wie, kiedy jesteś zdenerwowana, a kiedy się cieszysz. 

25 tydzień ciąży: co dzieje się z mamą

Zobacz, jak ciąża zmienia kobiece ciało od środka.

 

• 25 tydzień ciąży: Macica ma wielkość piłki nożnej, a brzuch jest już całkiem spory i zauważalny nawet jeśli nie należysz do najszczuplejszych kobiet.

• Z każdym tygodniem robi ci się coraz ciężej – dokucza ci zgaga (uczucie pieczenia w przełyku), zadyszka (macica uciska na przeponę), zaparcia (macica uciska na jelita).

• Twój pępek zrobił się płaski albo wręcz wypukły, linea negra jest ciemna, na twarzy pojawiają się przebarwienia. Możesz odczuwać uderzenia gorąca na przemian z zimnymi potami.

• Twój mąż mówi, że zaczęłaś chrapać? To możliwe. 25. tydzień ciąży to czas, gdy drogi oddechowe się zwężają, a przepona, przez ucisk macicy, nie pracuje jak powinna – efekt: chrapiesz. Cóż – musicie to jakoś wytrzymać.

• Czujesz się bardziej senna – znasz to uczucie z pierwszego trymestru ciąży, od teraz będzie ci jednak towarzyszyć niemal do samego końca ciąży. 

25 tydzień to czas na… hemoroidy w ciąży. Nie ma powodów do wstydu – ten problem ma większość ciężarnych kobiet. Jeśli problem hemoroidów będzie ci bardzo dokuczał, powiedz o tym lekarzowi, który może przypisać czopki na hemoroidy w ciąży.

• W 25 tygodniu ciąży przyszłe mamy często skarżą się na nietrzymanie moczu. Dolegliwość ta nęka aż połowę ciężarnych kobiet. Spowodowana jest narastającym uciskiem macicy na pęcherz moczowy i zdarza się najczęściej, kiedy śmiejesz się, kichasz lub kaszlesz. Jeśli nietrzymanie moczu (zwane też wysiłkowym nietrzymaniem moczu) stwarza duże problemy, używaj wkładek higienicznych i rób ćwiczenia na mięśnie Kegla.

• Odczuwasz skurcze Braxtona-Hicksa – to napinanie się macicy, która ćwiczy przed porodem. Nie ma powodów do strachu – skurcze Braxtona-Hicksa nie zagrażają ciąży i szybko ustępują, zwłaszcza gdy położysz się i rozluźnisz ciało.

25 tydzień ciąży: o czym pamiętać + zalecenia dla kobiet w II trymestrze ciąży

 25 tydzień ciąży – badania 

Koniecznie zrób badania w drugim trymestrze ciąży, które należy wykonać między 21 a 26 tygodniem ciąży. Należą do nich:

– USG, 
– test obciążenia glukozą, 
– badanie ogólne moczu,
badanie na toksoplazmozę (jeśli w I trymestrze miałaś ujemny wynik),
– badanie przeciwciał anty Rh- (jeśli masz Rh -).

SPRAWDŹ: Jakie badania w trzecim trymestrze ciąży

Zanim przyjdzie strach przed porodem

Dbaj o siebie – tak, tak, czytałaś to już nieraz. Uwierz jednak, że troska o samopoczucie, dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną, a także dbałość o dietę ułatwią ci poród. Jeśli jeszcze o nim nie myślisz, to niebawem pojawi się strach przed porodem, który będzie przyczyną stresu, a stres w trzecim trymestrze ciąży naprawdę nie jest wskazany, ponieważ to jedna z przyczyn przedwczesnego porodu. 

25 tydzień ciąży i bezsenność: Pozycje do snu w ciąży

25 tydzień ciąży bezsenność

Kobiety w zaawansowanej ciąży często mają problemy ze snem.

 

Jak spać w ciąży, by się wyspać? Śpij na lewym boku. Dlaczego? Ponieważ wówczas macica nie uciska żyły głównej dolnej, a dziecko ma lepsze dotlenienie, kobieta lepiej oddycha, a układ krwionośny na żadnym etapie się “nie zatyka”. Spanie na plecach w ciąży nie jest wskazane – macica mocno uciska wówczas naczynia krwionośne, co możesz poczuć w postaci omdleń lub zawrotów głowy podczas wstawania z łóżka.

Dieta w drugim trymestrze ciąży

Dieta w drugim trymestrze ciąży powinna być bogata w błonnik – to uchroni cię przed hemoroidami, zaparciami i wzdęciami. Nie zapominaj o zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę.

Jaki poród wybrać

Zacznij myśleć, gdzie będziesz rodzić – w szpitalu, a może w domu? A może zdecydujesz się na poród w wodzie? Dowiedz się, jakie masz możliwości i ułatwienia podczas porodu, czym jest plan porodu oraz pozycje porodu, które zmniejszają ból. Przed tobą jeszcze kilka tygodni ciąży, ale już pod koniec drugiego trymestru warto zacząć myśleć o porodzie. 

25 tydzień ciąży: twardnienie brzucha w II trymestrze ciąży

Twardnienie brzucha w ciąży nie jest zjawiskiem rzadkim. Napięcie, ciągnięcie i uczucie bólu podobnego do okresowego dotyka wiele kobiet. Twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży może oznaczać skurcze macicy, ale już wiesz, że nie wszystkie muszą być zwiastunem problemów i zagrożenia przedwczesnym porodem.

Kiedy twardnienie brzucha zagraża ciąży: niepokojące objawy

skurcze są bolesne i nie ustają
skurcze są regularne
pojawia się krwawienie i/lub kłucie w pochwie
kobieta ma uczucie sączących się wód płodowych.

Jeśli obserwujesz jeden z tych objawów, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Pamiętaj, że 25 tydzień ciąży to nie jest dobry czas na poród, a jeśli nastąpi poród przedwczesny, tylko najlepsza aparatura i najnowocześniejsze inkubatory dają wcześniakowi szanse na przeżycie. Niepokojące objawy w ciąży nie mogą być zlekceważone – nawet jeśli potem okaże się, że to nic groźnego. 

OBEJRZYJ: Film o wcześniaku, który daje siłę milionom rodziców na całym świecie

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *