4 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: Okres się spóźnia? Zrób test ciążowy

4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży to pierwszy dzień planowanej kolejnej miesiączki. Jeśli jesteś w ciąży, okres się nie pojawi – mimo że mogą wystąpić wszystkie objawy, które będą wskazywać na jej pojawienie się. Jeśli starałaś się o ciążę, z pewnością brak miesiączki spowoduje, że zrobisz test ciążowy i istnieje duże prawdopodobieństwo, że zobaczysz na nim dodatni wynik. 

4 tydzień ciąży to pierwszy najlepszy czas na wykonanie testu ciążowego, ale nie zawsze pojawią się na nim dwie tłuste i wyraźne kreski. To może Cię zmylić – zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Jeśli druga kreska jest ledwo widoczna, wcale nie musi to oznaczać, że nie jesteś w ciąży. Wiele kobiet potwierdza, że nawet kilka kolejnych testów, które wykonały, a które miały bardzo niewyraźny wynik, w rzeczywistości były już brzemienne.

4 tydzień ciąży: jak wykonać test ciążowy i beta hCG

Wynik pozytywny to każdy wynik, gdzie zobaczysz dwie kreski – nawet jeśli jedna jest blada i ledwo widoczna. Jej bladość wynika z niskiego stężenia hormonów (gonadotropiny) lub rozcieńczonego moczu – ale nie oznacza nic niepokojącego. Dla pewności możesz powtórzyć test po kilku dniach – druga kreska z pewnością będzie bardziej widoczna.  Wykonaj test ciążowy z samego rana – wtedy stężenie gonadotropiny jest największe. Brak kreski w polu testowym również nie musi wcale oznaczać braku ciąży. Mogłaś mieć późniejszą owulację, dlatego powtórz test ciążowy po 3-4 dniach. 

4 tydzień ciąży: sprawdź, jak działa cyfrowy test ciążowy


Test ciążowy na 5 dni przed spodziewaną miesiączką. Sprawdzamy, czy działa.

Ale jeśli nie chcesz się niepotrzebnie stresować, a nie powinnaś, w 4 tygodniu ciąży wykonaj badanie z krwi, czyli beta hCG – zrobisz je w większości laboratoriów bez skierowania lekarskiego.

Wynik bety hCG w 4 tygodniu ciąży rozwieje Twoje wątpliwości, ale też będziesz musiała sprawdzać jej przyrost – pomoże Ci w tym KALKULATOR BETA HCG. Jej poziom powinien podwajać się co 48-72 godziny do 9-12 tygodnia ciąży.

4 tydzień ciąży: czy beta hCG może się mylić

Musisz jednak wiedzieć, że znacznie podwyższony i utrzymujący się poziom beta hCG, może wskazywać na obecność w organizmie zaśniada groniastego, który jest niezłośliwą postacią ciążowej choroby trofoblastycznej. Zaśniad groniasty powstaje z nieprawidłowo zapłodnionej komórki jajowej, która rozrasta się w jamie macicy. Zarodek może nie powstać w ogóle bądź być uszkodzony genetycznie przez co nie będzie rozwijał się prawidłowo. Powstała ciąża – ciąża zaśniadowa – jest nieprawidłowa i zagraża życiu kobiety. Zazwyczaj kończy się samoistnym poronieniem lub jest usuwana mechanicznie poprzez zabieg łyżeczkowania jamy i szyjki macicy. 

Kobiety, u których stwierdzono ciążę zaśniadową, mogą jednak zajść w prawidłową ciążę. Przebyty zaśniad groniasty nie wyklucza urodzenia zdrowych dzieci w przyszłości.

Sprawdź: Czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się zaśniada groniastego 

4 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości

4 tydzień ciąży to czas, kiedy możesz mieć pierwsze objawy ciąży. Podstawowym objawem wczesnej ciąży jest oczywiście spóźniająca się miesiączka. Jeśli jednak masz nieregularne cykle i nie starałaś się o ciążę, możesz jeszcze nie odczytać tej sytuacji jako zwiastuna ciąży.

4 tydzień ciąży: Objawy wczesnej ciąży to nie tylko brak miesiączki, ale także:

zwiększona wrażliwość  piersi, 
napięcie  przedmiesiączkowe (które możesz odczytać jako zapowiedź zbliżającego się okresu), 
bóle  jajników,
zmęczenie,
senność, 
rozchwianie emocjonalne, 
napięcie

4 tydzień ciąży: brak objawów ciąży

Może się jednak okazać, że nie odczujesz żadnych objawów, czym nie musisz się martwić. Jeśli test ciążowy jest pozytywny, odczekaj jeszcze z tydzień i dopiero wówczas zapisz się do ginekologa. Wizyta u lekarza w 4 tygodniu ciąży może nie przynieść potwierdzenia ciąży na USG – bardzo często na tym etapie ginekolog nic nie widzi jeszcze.

4 tydzień ciąży: zagrożenie poronienia

Radość z ciąży i pozytywnego testu to naturalna rzecz, zwłaszcza jeśli zależało Ci na zajściu w ciążę. Musisz jednak pamiętać, że aż do 12 tygodnia ciąży istnieje duże prawdopodobieństwo poronienia. Dlatego musisz szczególnie dbać o siebie i swoje maleństwo. Staraj się nie stresować, odżywiaj się zdrowo, korzystaj ze świeżego powietrza. Co prawda ryzyko poronienia jest, nie oznacza to jednak, że masz leżeć i nie ruszać ani ręką, ani nogą – bądź jednak czujna i obserwuj swoje ciało, by móc zauważyć niepokojące objawy, które powinny natychmiast skierować Cię do lekarza. 

MUSISZ TO WIEDZIEĆ: 10 niepokojących objawów w ciąży, które musisz skonsultować z lekarzem

4 tydzień ciąży: co się dzieje z dzieckiem

4 tydzień ciąży to gwałtowne namnażanie się komórek przyszłego zarodka – w zasadzie dzieje się to non stop, bez przerwy. To właśnie z nich niedługo potem utworzą się organy dziecka takie jak mózg, płuca, serce. Dziecko w 4 tygodniu ciąży to wciąż zbiór komórek, w którym wizualnie trudno doszukać się jakiegoś szczególnego kształtu. Niebawem jednak to się zmieni i twoje maleństwo z zarodka przekształci się w płód. 

Pod koniec 4 tygodnia ciąży, po prawidłowej implantacji, czyli zagnieżdżeniu się zygoty w macicy, utworzy się także łożysko, które połączy Ciebie z maleństwem na kolejne tygodnie ciąży. 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *