Gdy chcesz, a nie możesz. Czy problem z erekcją oznacza niepłodność

Choć zaburzenia erekcji u mężczyzn nie zawsze świadczą o ich niepłodności, to są istotnym problemem, gdy para stara się o dziecko. Problemy ze wzwodem mogą jednak pojawić się u panów także podczas terapii leczenia niepłodności. Stres, presja i gra na czas mogą skutkować poważnymi problemami technicznymi. Dlatego warto, gdy pojawiają się niepokojące sygnały, odwiedzić specjalistę. Podobnie jak badanie nasienia, tak i badanie sprawności narządów płciowych to nie wstyd, a dowód męskiej odpowiedzialności.

Zaburzenia erekcji to problem, który dotyka ponad 1,5 mln polskich mężczyzn. Jego przyczyną mogą być zarówno choroby takie jak cukrzyca lub miażdżyca, stosowanie niektórych leków lub używek, jak i stres czy depresja. Zdecydowana większość mężczyzn nie zgłasza się jednak do lekarza. Tymczasem skuteczność leczenia zaburzeń erekcji jest bardzo wysoka i wynosi ponad 70 proc.

Nie tylko u staruszków

Zaburzenia erekcji to powszechny problem, dotyczy bowiem 10 proc. mężczyzn na całym świecie. Problemy z osiągnięciem wzwodu występują przede wszystkim u panów, którzy ukończyli 40. rok życia, coraz częściej pojawiają się jednak także u młodszych mężczyzn. Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej z powodu zaburzeń erekcji cierpi blisko 1,7 mln Polaków. Z badań GFK Polonia wynika jednak, że aż 65 proc. z nich ukrywa ten fakt i nie zgłasza się do lekarza. Najczęściej wynika to z poczucia wstydu i obawy przed odrzuceniem przez partnerkę. – Z problemami z erekcją do lekarza zgłasza się 8–10 proc. mężczyzn, a reszta próbuje leczyć się na własną rękę. Stosują np. suplementy z internetu, a jeszcze gorzej – czekają na cud. Są tacy, którzy mają zaburzenia erekcji i nic z tym nie robią. I niestety to oni stanowią większość – mówi prof. Zbigniew Lew-Starowicz, konsultant krajowy w dziedzinie seksuologii.

Nie na własną rękę

Samodzielne leczenie źle dobranymi suplementami lub preparatami ziołowymi może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Warunkiem skutecznej terapii jest rozpoznanie przyczyny zaburzeń erekcji. W 85 proc. są one efektem chorób, np. serca i układu krążenia oraz cukrzycy, zaburzeń hormonalnych lub stosowania niektórych leków i używek, zwłaszcza papierosów i alkoholu. W 10 proc. przypadków źródłem problemu jest przewlekły stres, depresja oraz problemy w relacjach z partnerką. – Nieraz u pacjentów rozpoznajemy choroby, o których nie mieli pojęcia. np. chorobę nadciśnieniową. Niektórzy dziwią się, że mają zaburzenia hormonalne. A jeśli tak, to potrzebne jest leczenie dwutorowe – leczy się wówczas podstawową chorobę, która została rozpoznana, a jednocześnie leczy się jej skutki, czyli zaburzenia erekcji – mówi Lew-Starowicz. 

Mężczyźni mający problemy z erekcją powinni się zgłosić do seksuologa lub urologa. Lekarz specjalista postawi diagnozę i wdroży odpowiednią terapię lub skieruje na kolejne badania. Jeśli przyczyną zaburzeń erekcji są problemy natury psychologicznej, niezbędna będzie wizyta u seksuologa lub psychologa. Tego typu terapia trwa zazwyczaj kilka miesięcy, często w sesjach uczestniczą także partnerki pacjentów. Według międzynarodowych badań skuteczność leczenia zaburzeń erekcji jest bardzo wysoka, wynosi bowiem ponad 70 proc. – W przypadku łagodnych zaburzeń krążenia, nadciśnienia, skuteczność leczenia wynosi ponad 80 proc., w przypadku cukrzycy zaawansowanej – sześćdziesiąt kilka procent. Ale ogólnie sięga powyżej 70 proc., a w niektórych zaburzeniach dochodzi prawie do 100 proc., mowa tu o takich łagodnych zaburzeniach krążenia obwodowego czy psychogennych przyczynach – mówi profesor.

Niepłodność a zaburzenia erekcji

Mężczyzna nie musi mieć problemów z płodnością, by nie móc mieć dzieci. Problemy z erekcją mogą pojawić się jednak, gdy para bezskutecznie i intensywnie stara się o dziecko albo leczy się z powodu problemów kobiety. Mężczyźni bardzo często czują na sobie odpowiedzialność związaną z przedłużeniem rodu, a problemy biologiczne (niekoniecznie po ich stronie), mogą bardzo mocno odbić się na ich psychice, która z kolei wpłynie na jakość (lub brak) wzwodu i wytrysku. Dlatego tak ważne oprócz specjalistycznej porady lekarza, jest wsparcie partnerki. Choć brak ciąży to dla niej ogromny stres, nie może jednak zapominać o emocjach swego partnera. To temat często spychany na margines rozmów o niepłodności, tymczasem mężczyźni – choć udają twardzieli – są bardzo podatni na załamanie psychiczne.

Źródło: Newseria.pl/Lifestyle

Agata Daniluk

Dziennikarka, life coach, redaktor naczelna Plodnosc.pl. Pisząc o psychologii i zdrowym stylu życia, pamięta, że szczęściu trzeba trochę pomóc.
Komentarze: 1

Takie problemy są spowodowane najczęściej stresem .Sam miałem totalny bajzel w pracy i zaczęło sie to przekładać na moje życie osobiste. Totalnie sobie z tym nie radziłem. Warto jest wypracować jakieś techniki relaksacji. Mozecie jeszcze zastanowić się nad jakimś ziołowym środkiem na erekcję .Na pewno nie są polecane od razu słynne niebieskie tabletki. Dobry jest erekton fast. Obecnie środek jest polecany nawet przez wielu lekarzy, można go w aptece kupić bez recepty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *