42 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: Ciąża przenoszona

42 tydzień ciąży

42 tydzień to już 10 miesiąc ciąży i można mówić, że jest to ciąża przenoszona. Naprawdę za moment urodzisz – wręcz musisz urodzić! Kobiety, które weszły w 42 tydzień ciąży, powinny być pod czujną obserwacją lekarską. O tym, czy poród trzeba wywołać, zadecyduje lekarz po kilku badaniach.

42 tydzień ciąży – kiedy poród?!

Twój niepokój związany z brakiem porodu jest już całkowicie uzasadniony. 42 tydzień ciąży to już sama końcówka ciąży i czas, kiedy dziecko powinno opuścić brzuch mamy. Około 10 proc. kobiet nosi ciążę do końca 42 tygodnia. Po tym czasie ciąża ma status przenoszonej i konieczne jest wywołanie porodu naturalnego lub cesarskie cięcie. Zwlekanie z tym może spowodować nieodwracalne skutki, np. w postaci niedotlenienia czy niedożywienia dziecka.

Warto jednak wiedzieć, że to, ile trwa ciąża – ile tygodni ma, to indywidualna sprawa, a termin porodu określony w pierwszych tygodniach ciąży, jest orientacyjny. Nie zmienia to faktu, że gdy realnie mija 42 tydzień ciąży, a skurczów brak – należy udać się do szpitala, by wykluczyć zagrożenie i wywołać poród.

42 tydzień ciąży – co się dzieje z dzieckiem

W 42 tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni gotowe na poród. Co więcej – z każdym kolejnym dniem będzie mu nie tylko za ciasno, ale także starzejące się łożysko nie dostarczy mu już odpowiedniej ilości tlenu i pokarmu. Powoli będą pojawiać się zagrożenia – dlatego tak ważne jest, by nie zlekceważyć braku objawów porodu w 42 tygodniu ciąży.

Dziecko urodzone w 42 tygodniu ciąży może (ale nie musi!) być nieco większe niż noworodki urodzone w terminie (38-40 tydzień ciąży), może mieć też bardziej pomarszczoną skórę, zazwyczaj ma długie paznokcie i więcej włosków; istnieje jednak także ryzyko niedotlenienia przy porodzie. Na tym etapie rośnie prawdopodobieństwo, że lekarz zadecyduje o cesarskim cięciu – właśnie dlatego, by nie dopuścić do powikłań związanych z przejściem dziecka przez kanał rodny.

42 tydzień ciąży: noworodek urodzony w tym czasie waży ok. 3600-4000 gramów (lub więcej), mierzy ok. 56-62 cm.

Ciąża przenoszona – jakie badania w szpitalu

Gdy skończysz 41 tydzień ciąży, a porodu nie widać, pojedź do szpitala. Lekarz zadecyduje, czy zostaniesz tu już do porodu, czy będziesz mogła pojechać jeszcze na chwilę do domu. Nowe standardy opieki okołoporodowej nie przewidują wywoływania porodu w szpitalu wcześniej niż z końcem 42 tygodnia ciąży, jeśli nie ma ku temu wskazań. Mimo że jest ci już naprawdę ciężko, będziesz musiała poczekać jeszcze chwilę.

Warto wiedzieć: Koniec cesarek “na życzenie”. Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna nowy program.

Dolegliwości ciążowe w 42 tygodniu:

  • Ucisk na pęcherz moczowy
  • Ból kręgosłupa
  • Ból krocza
  • Kłucie w pochwie
  • Plamienia
  • Zawroty głowy
  • Opuchlizna i obrzęki nóg
  • Drażliwość i stan niepokoju (co jest całkowicie uzasadnione)

42 tydzień ciąży to czas, kiedy w szpitalu powinnaś być poddana badaniom, które sprawdzą, czy nic złego nie dzieje się z dzieckiem. Trafisz na patologię ciąży – nawet jeśli nie ma żadnego zagrożenia (taka jest po prostu procedura).

Podstawowe badania w ciąży przenoszonej to na pewno USG i KTG. Ale w 42 tygodniu ciąży trzeba zbadać jeszcze inne szczegóły.

• Jednym z nich jest badanie wydolności łożyska, tzw. test oksytocynowy. Polega to na tym, że dostaniesz niewielką ilość oksytocyny dożylnie, by sprawdzić, czy pojawiają się skurcze macicy, ale przede wszystkim, by w ich trakcie przeprowadzić monitoring tętna dziecka i reakcji macicy.

• Lekarz na pewno też sprawdzi, w jakim stanie jest łożysko42 tydzień ciąży to czas, kiedy zaczyna się ono starzeć, a tym samym nie spełnia już swoich funkcji (odżywienie i dotlenienie dziecka).

• Dowiesz się także, jakie jest rozwarcie szyjki macicy. W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować, by zrobić amnioskopię – badanie oceniające kolor wód płodowych (to pozwala także sprawdzić, czy dziecko wydaliło już smółkę, a tym samym czy nie zagraża zamartwica).

Na podstawie tych badań podjęta zostanie decyzja, czy masz czekać do końca 42 tygodnia na samoczynny poród, czy jednak powinnaś mieć cesarskie cięcie. Jeśli zostaniesz odesłana do domu, nie podejmuj prób wywołania porodu w postaci ciężkich prac fizycznych.

Jak naturalnie wywołać poród po terminie

Możesz za to wziąć dłuższą kąpiel w ciepłej wodzie, zaparzyć i wypić wywar z liści malin czy (zamiast lewatywy) wypić łyżeczkę oleju rycynowego (po godzinie następną). Jeśli masz ochotę, namów partnera na delikatny seks i/lub masaż sutków.

42 tydzień ciąży – tego nie rób przed porodem

Choć bardzo chcesz urodzić, nie sięgaj po ekstremalne metody mogące spowodować skurcze macicy – może być z tego tylko więcej szkody niż pożytku.

  • Nie myj okien
  • Nie wieszaj firan
  • Nie przesuwaj mebli
  • Nie trzep dywanów

PAMIĘTAJ – TO NIE JEST JUŻ ODPOWIEDNI CZAS NA GENERALNE PORZĄDKI!

  • NIE PIJ WINA – choć na forach internetowych można przeczytać, że lampka czerwonego wytrawnego wina jest dobra na przyspieszenie porodu – co więcej: że zalecają to niektórzy lekarze, NIE KORZYSTAJ Z TEJ RADY! To niebezpieczny mit! Alkohol na każdym etapie ciąży jest zakazany!
  • Nie sięgaj po ostre potrawy i przyprawy – to nie przyspieszy porodu, a może spowodować niestrawność, która tylko utrudni poród.
  • Nie objadaj się – na kilka dni przed porodem dobrze jest, by dieta była lekkostrawna. Pamiętaj o piciu wody (mimo że masz poczucie, iż pęcherz moczowy pęknie szybciej niż ten płodowy).

42 tydzień ciąży – częste pytania:

Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia

Jaki rodzaj znieczulenia wybrać przy porodzie

Jak uniknąć nacięcia krocza

Co wolno a czego nie wolno podczas porodu

Co to jest połóg

Pierwsze tygodnie życia noworodka – co jest ważne

WARTO WIEDZIEĆ: Im bliżej rozwiązania, tym większy może być strach przed porodem. Naukowcy jednak udowodnili, że strach i stres związany z porodem, mogą opóźniać skurcze macicy. Dlatego bądź dobrej myśli i spokojnie oczekuj na swoje dziecko.

 

POLECAMY TAKŻE: Nikt mi nie powiedział, że… 18 ukrytych prawd o ciąży, porodzie i macierzyństwie

Nikt mi nie powiedział, że… 18 ukrytych prawd o ciąży, porodzie i macierzyństwie

 

 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *